• +90 532 652 17 87
  • Burhaniye Mah. Tunuslu Mahmut Paşa Cad. No:19/1 ÜSKÜDAR/ İSTANBUL
Loading

Portakal Kabuğu Yenir Mi?

Portakal Kabuğu Yenir Mi?

https://www.healthline.com/nutrition/can-you-eat-orange-peels#bottom-line

 

Portakal Kabuğunu Yiyebilir misiniz?

 

Portakallar dünyadaki en popüler meyvelerden biridir.

 

Yine de, tohumlama dışında, portakal kabukları genellikle meyve yenmeden önce çıkarılır ve atılır.

 

Yine de bazıları, portakal kabuklarının önemli besin maddeleri içerdiğini ve atılmak yerine yenilmesi gerektiğini savunuyor.

 

Bu makale portakal kabuklarının diyetinize sağlıklı bir katkı olup olmadığını gözden geçirmektedir.

 

Yararlı Besin Maddeleri ve Bitki Bileşikleri

 

Portakallar C vitamini bakımından yüksek olduğu bilinen sulu, tatlı narenciye meyveleridir .

 

Portakal kabuklarının, lif, C vitamini ve polifenoller gibi bitki bileşikleri dahil olmak üzere çeşitli besinler açısından da zengin olduğu belki daha az iyi bilinmektedir.

 

Aslında, sadece 1 çorba kaşığı (6 gram) portakal kabuğu, Günlük C değerinin (DV) % 14'ünü sağlar - iç meyveden 3 kat daha fazla. Aynı hizmet aynı zamanda yaklaşık 4 kat daha fazla lif içerir ( 1 , 2 ).

 

Araştırmalar, C vitamini ve lif bakımından yüksek diyetlerin kalp ve sindirim sağlığına fayda sağladığını ve belirli kanser türlerine karşı koruyabileceğini göstermektedir (3 , 4 , 5 , 6 ).

 

Portakal kabuğu ayrıca iyi miktarda provitamin A, folat, riboflavin, tiamin, B6 vitamini ve kalsiyum içerir ( 1 ).

 

Ayrıca, tip 2 diyabet, obezite ve Alzheimer gibi birçok kronik du   şikleri bakımından zengindir (7).

 

Bir test tüpü çalışmasında, portakal kabukları içindeki toplam polifenol içeriğinin ve aktivitesinin, fiili meyvelerden önemli ölçüde yüksek olduğu bulundu (8 , 9 ).

 

Spesifik olarak, portakal kabukları, her ikisi de potansiyel antikanser etkileri için incelenen polifenoller hesperidin ve polimetoksiflavonların (PMF'ler) iyi bir kaynağıdır ( 9 , 10 ,11 ).

 

Ek olarak, portakal kabuğundaki uçucu yağların yaklaşık % 90'ı, cilt kanserine karşı da dahil olmak üzere anti-enflamatuar ve antikanser özellikleri için incelenen doğal olarak oluşan bir kimyasal olan limonenden yapılmıştır (12 ).

 

Özet: Portakal kabuğu, lif, vitamin ve hastalıklarla mücadele polifenolleri bakımından zengindir. Ayrıca cilt kanserine karşı koruyabilecek bir kimyasal olan limonen içerirler.

 

Potansiyel Dezavantajları

 

Beslenme faydalarına rağmen, portakal kabukları yemenin de bazı sakıncaları vardır.

 

Böcek İlacı Kalıntısı İçerebilir

 

Pestisitler, küf ve böceklere karşı korunmaya yardımcı olmak için portakal gibi narenciye meyvelerinde sıklıkla kullanılmaktadır (13 ).

 

Çalışmalar, portakalların iç meyvesinin çok düşük veya saptanamayan pestisit seviyelerine sahip olduğunu bulmuş olsa da, kabukları önemli ölçüde daha yüksek miktarlarda içerir ( 14 ).

 

Araştırmalar, kronik pestisit alımını, artan kanser riski ve hormon işlev bozukluğu dahil olmak üzere, olumsuz sağlık etkileriyle ilişkilendirmektedir (15 , 16 ).

 

Bu etkiler, öncelikle meyvelerin kabukları ve kabukları içinde bulunan nispeten küçük miktarlardan ziyade, kronik olarak yüksek maruz kalma seviyeleri ile ilişkilidir.

 

Bununla birlikte, alınan pestisit miktarını azaltmak için portakalların sıcak su altında yıkanması önerilmektedir ( 14 ).

 

Sindirimi Zor Olabilir

 

Sert dokuları ve yüksek lif içeriği nedeniyle, portakal kabuklarının sindirimi zor olabilir.

 

Sonuç olarak, onları bir anda, özellikle büyük parçaları yemek, kramp veya şişkinlik gibi mide rahatsızlığına neden olabilir.

 

Hoş Olmayan Tat ve Doku

 

Bir portakalın iç meyvesinden farklı olarak, kabuğunun çiğnenmesi zor, sert ve kuru bir doku vardır.

 

Aynı zamanda, bazı insanların rahatsız edici bulabileceği acıdır.

 

Besinsel faydalarına rağmen, acı bir lezzet ile sert yapının birleşimi portakal kabuklarını çekici hale getirebilir.

 

Özet: Portakal kabuğu, hoş olmayan, acı bir tada ve sindirimi zor olabilecek sert bir dokuya sahiptir. Ek olarak, böcek ilacı içerebilirler ve yemekten önce yıkanmaları gerekir.

 

Nasıl Tüketilir? 

 

Bir bıçak veya sebze soyucusuyla, portakal soyucuları ince şeritler halinde kesilebilir ve salatalara veya smoothielere eklenebilir.

 

Daha tatlı bir içerik, portakal marmelatı yapmak için şekerleyerek tüketmek.

 

Son olarak, az miktarda portakal kabuğunu yoğurt, yulaf ezmesi, kekler, salata sosları ya da soslara ilave etmek kolay bir yoldur.

 

Ancak, onları denemeye karar verirseniz, önce meyveyi yıkamayı unutmayın.

 

Özet: Portakal kabukları salatalarda ve smoothielerde çiğ, portakal marmelatı yapmak için pişirilmiş veya yiyeceklere portakal rengi ve lezzet bir tat eklemek için de hazırlanabiilir.

 

 

 

Uzun Lafın Kısası

 

Sık sık atılırken, portakal kabuğu, lif, C vitamini ve polifenoller gibi önemli besinler açısından zengindir.

 

Yine de acıdırlar, sindirimi zor olabilir ve böcek ilacı kalıntılarını barındırabilirler.

 

Dezavantajların birçoğunu sıcak suyla yıkayarak, ardından tatlılar veya salatalar gibi yemeklere küçük parçalar ekleyerek dengeleyebilirsiniz.

 

Yine de, aynı faydaları geniş çeşitlilikte meyve ve sebzelerin tadından elde edebileceğinize göre, portakal kabuğu yemek gerekmez.


Son Makaleler

Çok Okunan Makaleler